17 gru 2011

jeśli wejdziesz między wrony, kracz tak jak one..


ja z B.
             Ludzkie zachowania, są wynikiem doświadczeń nabytych w dzieciństwie. Rodzice wychowują nas jak najlepiej potrafią, lub nie wychowują wcale. Ale każdemu człowiekowi zdarzają się potknięcia –w końcu, wszyscy popełniamy błędy.

              Otoczenie i środowisko w jakim żyjemy też wychowuje, złota zasada „przystosuj się albo giń” albo „jeśli wejdziesz między wrony, kracz tak jak one”. Wielu młodych ludzi doprowadza, to do zguby. Pierwszy papieros, pierwsza próba rzucenia, pierwsze narkotyki i pierwszy odwyk. Przejaskrawione ? Nie wydaje mi się.  Wiele rzeczy, rodzi się w nas, poniekąd wbrew nam, a wedle oczekiwań innych. Przykład papierosów jest tak nudny, że odechciewa się czytać, ale nie ma się, co oszukiwać, bo niby dlaczego palarnie są takie tłumne? Dlaczego przed szkołami roi się od uczniów, nawet w psią pogodę ? Każdy kiedyś chciał, gdzieś przynależeć, mieć swoją paczkę. Papieros stwarza możliwość do integracji… Ale ja nie o tym chciałam mówić, wróćmy więc do tych zachowań… Przystosowujemy się by żyć, by wieźć swoje radosne i wesołe życie. Zbieramy doświadczenia, uczymy się nowych rzeczy, zmieniamy się. Zmieniamy się częściej lub rzadziej. W zależności od sytuacji przybieramy inną maskę. Pisał o tym Gombrowicz w swojej książce „Ferdydurke”, gdzie ukazał całe spektrum masek! Inaczej się zachowujemy w pracy, inaczej w domu, jeszcze inaczej w pubie za znajomymi. Jesteśmy osobami o wielu obliczach, jak więc poznać, które „ja „ jest prawdziwe ? Wiele tytułów książkowych krzyczy „poznaj siebie!” , „żyj po swojemu!” , ale  czy tak naprawdę bierzemy sobie te uwagi do serca? Czy to coś zmieni? Zmienimy towarzystwo, poznamy kogoś nowego, przybierzemy nową maskę, zaczniemy inaczej się zachowywać, inaczej mówić.
             To tak jak z czytaniem książki, z każdym rozdziałem dochodzą nowe słowa. Jak więc zachować swoją pierwotność ? Nie mam tu na myśli jakiejkolwiek prymitywności, a zwykłą naturalność i własne zdanie  w podejmowaniu działań…


 Życzę Wam miłego weekendu :)


 i zdjęcia z radia  :)
(wrzucenie ich tu, pogorszyło znacznie jakość)              
                                                       Obserwujcie! nowości już niebawem ! w następnym wpisie  umieszczę zdjęcia/relację z koncertu Hip-Hopowego :)