7 wrz 2013

Krytykować każdy może


Krytykować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.  Co to znaczy?  Skoro gusta są różne, to siłą rzeczy, nie wszystko musi nam się podobać. Tu za wiele różu, tam za mało soli, a jeszcze dalej stoi ktoś kogo zachowanie ostro potępiasz  i piętnujesz.  Oczywiście możesz pokazać światu swoje niezadowolenie, jest wolność słowa, możesz krzyczeć, że to brzydkie, że ohydne, że tobie się nie podoba, ale świat i tak ma to w swoich czterech literach.
O ile nie jestem w stanie zrozumieć nieuzasadnionego krytykanctwa, to konstruktywną krytykę nawet szanuję i doceniam. Rozumiem, że mnie, może się podobać zupełnie coś innego niż tobie. Mamy prawo do wyboru,  różne gusta  i upodobania. To naprawdę super sprawa, bo w ten sposób nie będzie ataku klonów na naszej pięknej Ziemi.   Niestety, krytykę typu : "bo tak" i "bo JA tak mówię", niektórzy krytycy powinni sobie chyba odpuścić, bo  robią z siebie debili i ostatnich baranów.  Z nikogo innego.

Uzasadnij swoją opinię. Ty masz potrzebę, żeby wypowiedzieć się na dany temat i jeśli się na tym nie znasz, to przynajmniej, wyrażając jakąś uwagę, połehcesz swoje ego i będziesz zgrywał znawcę. Jeśli  w temacie się orientujesz, to super, możesz komuś zrobić przysługę! Uwagi tym milej widziane i ja mam potrzebę ich czytania/słuchania! Nie pozjadałam wszystkich rozumów, popełniam błędy i jestem ciekawa świata. Chcę wiedzieć gdy robię coś źle. Uzasadniona, konstruktywna krytyka ma chyba więcej plusów niż minusów , a krytykanctwo typowe dla takich "trolli"....

....no cóż, raczej pozbawione jest jakiejkolwiek wartości.  Słowo " brzydkie" czy "fuj" nie wnosi nic, poza tym, że coś jest brzydkie i fuj, ale jak już pisałam, gusta są różne, jednemu się podoba, drugiemu niekoniecznie. Taka uwaga, nie zasługuje na to abyśmy poświęcali jej więcej czasu i myśli. Olać to. Nie wiadomo nawet, czy autor niepochlebnego komentarza, zna się na rzeczy, jest w pełni zdrowy na umyśle,  nie jest kompletnym debilem, czy skończył chociaż podstawówkę. Na całe szczęście tego typu wypowiedzi, zazwyczaj świadczą o tym, że z tą osobą jest jakiś problem, więc zamiast się złościć, współczujmy.

Nie każdy jest na krytykę odporny. Niektórzy mogą nie spać po nocach, bo usłyszeli takie głupio rzucone  "fuj",  niektórzy poczują tylko lekkie ukłucie złości. To kwestia naszej wrażliwości. Lepiej tego nie roztrząsać. Warto jednak spróbować pozytywnie odbierać konstruktywną krytykę i nie zniechęcać się kiedy takowa będzie skierowana pod nasz adres.

ściskam, Malina
(To wielka radość,
gdy mogę obserwować jak Wasze grono się powiększa!
Aż przywraca to człowiekowi wiarę w siebie. dziękuję:*)

21 komentarzy :

 1. Bardzo mądrze napisane. Dużo ludzi lubi krytykować choćby po to żeby podbudować swoje wątpliwe ego. :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm, ja uważam podobnie. Uzasadniona krytyka zdecydowanie jest dobra, bo najczesciej szczera. Natomiast rzucanie mięsem zdecydowanie mnie nie dotyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się zastanawiałam ostatnio , czy jest coś takiego nawet jak konstruktywna krytyka. Teoretycznie tak, ale mało się to ma do rzeczywistości. Fajny post. Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co zauważyłam to Polacy po prostu nie potrafią krytykować na poziomie i ta krytyka odnosi się często do tego, co wykracza poza kiedyś ustalony schemat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały artykuł. Taki z głowa na karku.
  Krytyka czasem jest dobra.. ale taka przyzwoita krytyka.
  Pozdrawiam ;*


  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie z kolei zawsze ciekawi ten magiczny termin "konstruktywna krytyka" pod który zamieciono wszystkie pozytywne konotacje słowa krytyka, która sama w sobie przecież takowych w ogóle nie posiada, jest w końcu przeanalizowaniem. Osobiście wolę odróżniać krytykę od krytykanctwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie, szkoda, że niektórzy naprawdę wartościowi się tym przejmują...

  OdpowiedzUsuń
 8. jej, tak łatwo ludziom podciąć skrzydła.. :< wkurza mnie zawsze, jak ludzie mówią "FU, OHYDNE!!" zamiast "nie smakuje mi to", czy trzeba od razu tak się ekscytować i odbierac innym chęć do jedzenia? :c

  haha, wylewam żale w komentarzu

  buziak :*

  OdpowiedzUsuń
 9. zgadzam się z Tobą, jednak nie wiem czy można wytłumaczyć ludziom cokolwiek, bo wtedy TY będziesz okropnym człowiekiem, który krytykuje

  http://atoniics.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto wyrażać swoje zdanie, ale żeby nie wyjść na głupiego krytykanta, argumenty są bardzo wskazane ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Niestety przeważnie to zdanie wyrażane jest w słowach o których wspomniałaś - "brzydkie", "fuj". Wyrażać swoje zdanie w sposób krytyczny powinniśmy kulturalnie i z uzasadnieniem. Jestem za konstruktywną krytyką :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cóż, ostatnio coś się stało naszemu społeczeństwu i jakoś tak częściej krytykujemy, dogryzamy, wyzywamy, poniżamy...

  OdpowiedzUsuń
 13. dokładnie ! wiele osób krytykuje innych nie patrzac na siebie jacy to ini nie sa, nie widza bledów jakie popełniaja ale u innych widza, az za duzo .... eh

  pozdrawiam , umiesz podniesc na duchu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Konstruktywna krytyka, jestem na tak. Ale jeśli ktoś komuś podcina skrzydła i 'gasi', bo "tak", to jest nie fair i tyle. Zazdrość? Z tego to wynika?

  OdpowiedzUsuń
 15. Mogę się w 100% podpisać pod Twoim postem. Zawsze staram się podchodzić do krytyki na luzie i brać ją pod uwagę, jeśli jest obiektywna i konstruktywna, ale jeśli słyszę na to, że nie jem mięsa "Ale wiesz, że to głupie", ręce mi się załamują...

  OdpowiedzUsuń
 16. Święta racja, zgadzam się z całością tego, co napisałaś! :) Krytykować też trzeba umieć, nie sztuką jest rzuci kilka epitetów bez uzasadnienia.

  OdpowiedzUsuń
 17. zgadzam się ze wszystkim co napisalaś!

  OdpowiedzUsuń
 18. kochana post jest rewelacyjny!!! dodawajmy sobie skrzydeł!!!
  ♥ ♥ ♥ ♥
  pozdrawiam z Gdyni, Ola:*

  OdpowiedzUsuń
 19. jak ja nienawidzę zwrotów "bo tak" jak już człowiek ma odmienne zdanie to niech chocaż potrafi je wyrazić.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się opinią na temat tego artykułu. Albo zostań na dłużej i obserwuj bloga.