11 sie 2015

Jak stać się osobą spontaniczą?

jak stać się osobą spontaniczną?


Rutyna w nadmiarze może niekorzystnie wpłynąć na każdego z nas. Co prawda, to ona daje nam poczucie komfortu i  buduje naszą codzienność. Każdy ma swój wypracowany latami, wygodny schemat działań,  który wykonuje z łatwością nawet z  zamkniętymi oczami. To bardzo pomocne, jednakże każdemu ,od czasu do czasu, potrzebna jest jakaś zmiana lub  odskocznia. Jak urozmaicić sobie czas?  W tej sprawie, trzeba być indywidualistą, bo zainteresowania mogą  dotyczyć zupełnie różnych rzeczy, podobnie  zresztą jak predyspozycje, upodobania i słabe strony, które są odmienne w zależności od osoby.  Może nie masz pomysłu na dzień, może nie masz z kim zaszaleć, albo  blokuje cie strach przed nowymi sytuacjami. To są najczęstsze powody, przez które nasze życie staje się monotonne i.... nudne. Jeżeli chcesz dodać trochę koloru do swojej codzienności, spróbuj popracować nad spontanicznością, którą  możesz wyćwiczyć jak mięsień. Przyznam ci się, że sama niechętnie wychodzę ze strefy komfortu i często wiąże się to z mniejszym lub większym stresem, czy tremą. Jednak, kiedy jest już  po wszystkim, czuję satysfakcje i radość, że pokonałam swoje ograniczenia i słabości. Jak być bardziej spontanicznym?
- Postaw na los - to zdecydowanie moja ulubiona "zasada", która  może okazać się też niezłą frajdą. Kiedy musisz dokonać jakiegoś wyboru, choćby błahego,  pozwól zadecydować za siebie. Rzuć monetą i  zobacz co  jest ci pisane. ;)

-Nie odrzucaj propozycji
- ogranicz odmowy do minimum, albo najlepiej wykreśl słowo"nie " ze swojego słownika. ;) Jeśli koleżanka z pracy zaprosi cię na drinka, po prostu zgódź się. Nie szukaj powodów dla których miałabyś nie iść, bo takich znajdziesz dziesiątki.

-Stop lenistwu- jeżeli zaległaś  gdzieś przed komputerem i sądzisz, że najlepszą opcją na dziś jest kolejny odcinek "Gry o tron", to bardzo się mylisz.  Może ominąć cię naprawdę coś fajnego, tylko dlatego, że masz lenia i nie potrafisz się zmobilizować. Jedynym lekarstwem na lenistwo, jakie znam, to - wstań i rób, dopóki się nie rozkręcisz.  Naprawdę polecam!

-Wyjdź ze strefy komfortu-  Nieodłączna część, bo cokolwiek zrobimy, będzie się różniło od naszego standardowego zachowania. Nie zawsze jest to łatwe, ale na pewno będzie łatwiejsze, za każdym razem, gdy zrobisz coś dla siebie nietypowego.  Przecież w tym wszystkim chodzi właśnie o to, aby przesuwać własne granice. Zrób coś czego się boisz i co wzbudza w tobie obawy.  O! Ja już widzę jak rośniesz w siłę . :)

-Miej otwarty umysł- postaraj się czerpać radość z tego co robisz. Nie myśl o tym, że  jeśli pójdziesz na karaoke, to z całą pewnością się wygłupisz. Przecież to tylko zabawa, więc odetnij się od szablonowych myśli i  przeświadczeń.

-Nie czekaj na lepszy czas- każdy już chyba wie, że taki nie nadchodzi. Nie marnuj czasu na czekanie i popraw  jakość swojego życia już dziś.

-Spełniaj swoje zachcianki- nie mam na myśli zakupów za całą wypłatę, ale oczywiście  kierując się  zdrowym rozsądkiem, możesz  zrobić, to na co masz ochotę w tej chwili. Gdy nagle -późnym wieczorem- masz ochotę wyjść na spacer, to idź. Jeżeli masz ochotę na dodatkową gałkę lodów, to ją weź, a jeśli chcesz teraz tańczyć, to tańcz! Smiało !

- Żadnych wyrzutów sumienia- jeśli pozwolisz sobie na coś nowego, to proszę cie, nie psuj tego wyrzutami, które pojawią się  potem. Daj sobie szansę, aby tę konkretną chwilę przeżyć jak najmilej.

-Zmień miejsce- nic nie działa tak odświeżająco, jak zmiana otoczenia. Nieważne jak daleko, nieważne na jak długo. Odwiedź starych znajomych, pójdź na spacer, albo  wyjedź gdzieś daleko.Bądź otwarta na to, co przynosi życie. Może to być wspaniała przygoda, która zaowocuje w nowe znajomości i nowe doświadczenia. Urozmaicając sobie czas w ten właśnie sposób, wzmocnisz pewność siebie i będziesz dużo bardziej zadowolona ze swojego życia. Pozwól żeby się działo.

ściskam, Malina

Ps. Moje drogie jak znosicie  te upały ?:)


6 komentarzy :

 1. Oj ja cieżko znoszę !

  __________________
  Fashion-blog
  www.justynapolska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. 'nie czekaj na lepszy czas' to zdecydowanie najważniejsze!;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Komus, kto z natury nie jest spontaniczny, moze byc trudno... Ale to bardzo dobra cecha :-) a te sposoby z pewnoscia pomogą. Co do upalow - u mnie akurat lekki odpcozynek! pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. mam 'problem' tylko z jednym punktem, kocham swoją strefę komfortu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rady na medal, bardzo motywujące, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się opinią na temat tego artykułu. Albo zostań na dłużej i obserwuj bloga.